EURÓPAI UNIÓ

Az EU integrációs típusú "nemzetközi" szervezet, azaz a tagállamok bizonyos hatásköröket az általuk létrehozott szervezetre ruháznak, amely így a tagállamok számára kötelező döntéseket hozhat. Működésében a kormányközi és szupranacionális (nemzetek/kormányok feletti) jellemzők keverednek.

 


FORRÁS:

EU-SCHOLA tanári kézikönyv (Szerkesztette: Greksza Veronika- Mohay Ágoston)

http://europa.eu/index_hu.htm

28 ország (a tagországokról itt találsz néhány adatot)

24 hivatalos nyelv

503.7 milliós népesség

4 284 730 km²

135 fő/km²

Célkitűzései:

  • a béke, az általa vallott értékek és népei jólétének előmozdítása,
  • egy belső piacot hoz létre, mely egy szociális piacgazdaságon alapul,
  • egy gazdasági és monetáris uniót hoz létre, melynek közös fizetőeszköze az euró,
  • nemzetközi kapcsolataiban védelmezi és érvényre juttatja értékeit és érdekeit, és hozzájárul polgárainak védelméhez.

Zászló

 

A kört alkotó 12 aranycsillag az európai népek közötti egység, szolidaritás és harmónia szimbóluma.

Eredetileg az emberi jogokat védelmező és az európai kultúrát támogató Európa Tanács választotta jelképéül 1955-ben. 1985-től az EU hivatalos jelképe.

Himnusz

 

Az Európai Uniót jelképező dallam Ludwig van Beethoven 1823-ban komponált IX. szimfóniájából származik, amelyben Friedrich von Schiller 1785-ös versét, az Örömódát zenésítette meg.

A himnusz nemcsak az Európai Uniót, hanem a tágabb értelemben vett Európát is jelképezi. Az Örömóda című költemény Schillernek az emberek közötti testvériségről szóló idealista látomását fejezi ki – s e látomást Beethoven is osztotta.

1972-ben az Európa Tanács választotta himnuszául Beethoven Örömódáját, majd 1985-ben az EU vezetői az Európai Unió hivatalos himnuszává emelték. E himnusz szavak nélkül, a zene egyetemes nyelvén szól a szabadság, béke és szolidaritás európai eszményeiről.

 

Európa-nap

MÁJUS 9.

 

Az Európa-nap (május 9.) az európai béke és egysége ünnepe. Ezen a napon a történelmi jelentőségű „Schuman-nyilatkozat” évfordulóját ünnepeljük. Robert Schuman, francia külügyminiszter 1950. május 9-én Párizsban új politikai és gazdasági együttműködést vázolt fel Európa számára, amely révén a kontinens országai közötti háború elképzelhetetlenné válna.

Javaslatot tett egy olyan európai intézmény létrehozására, amely a közös szén- és acéltermelést irányítaná. Az intézményt felállító szerződés aláírására egy évvel később került sor. A mai Európai Unió kialakulásának kezdetét a Schuman-javaslattól számítjuk.

Az Európa-nap alkalmából az uniós intézmények Brüsszelben és Strasbourgban megnyitják kapuikat az érdeklődők előtt. Az Európában és a világ többi részén működő helyi uniós irodák is különféle, felnőtteknek és gyerekeknek szóló programokkal várják a látogatókat.

 

EU jelmondata:

 „Egyesülve a sokféleségben”

2000 óta használatos.

A jelmondat egyrészt a béke és a jólét megteremtése érdekében létrehozott Európai Unióra, másrészt a kontinenst gazdagító kulturális, nyelvi és hagyománybeli sokszínűségére utal.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MENÜ

Uniós jelképek

Szerződések

Bővítések

Az EU pillérei

Csatlakozási feltételek

Intézményrendszer

Európai Parlament

Európai Tanács

Tanács

Európai Bizottság

Európai Bíróság

Európai Számvevőszék

Európai Központi Bank

Uniós polgárság

Oktatás ...

Költségvetés

Schengen