1883. november 26-án született iskolánk névadója, az író, műfordító és a 20. század egyik legnevesebb költője, Babits Mihály. 2020. november 26-án az online tanórákon munkásságáról, életéről emlékeztünk meg.


Minden órán az adott tantárggyal kapcsolatosan izgalmas rejtvényeket, feladatokat, játékokat oldottunk meg, amelyeket tanáraink válogattak, készítettek el számunkra. Megtudhattuk, hogy mi volt a neve Babits Mihály kutyájának (Ádáz), első kötetének, vagy éppen puzzle darabkákat raktunk össze, amiből valamilyen a költőhöz kapcsolódó kép jött ki. Érdekes feladatok vártak minket a verseivel, regényeivel kapcsolatban, és egy egész iskolás digitális kvízt is kitölthettünk, ami leginkább ismereteinkre nézve volt hasznos, és amelyben a három legjobban teljesítő diák, tanár értékes nyereményt is bezsebelhetett ezen a napon.

Bár mindenki jobban örült volna, ha ezeket mind az iskolában, személyesen, normális körülmények között végezhettük volna el, és nem online formában, de szerintem így is nagyon sok új dolgot ismerhettünk meg Babitsról, amelyeket esetleg máshol még nem hallottunk, olvastunk, valamint a régi, ismerős információinkat is megújíthattuk, felfrissíthettük ezeknek a programoknak köszönhetően.

Hős Patrícia (9.F)

Tanulóink munkáinak megtekintése

137 éve született Szekszárdon iskolánk névadója, Babits Mihály költő, író, műfordító; a Nyugat írója és főszerkesztője. Felesége Tanner Ilona (Török Sophie), nevelt lánya Babits Ildikó voltak.

Az elemit Pesten kezdte, de később Pécsre költözött, ahol a Nagy Lajos Gimnáziumban tanult. Ezután a Pázmány Péter Tudományegyetemen volt hallgató, ahol megismerkedett Juhász Gyulával és Kosztolányi Dezsővel. Tagja volt többek közt a Kisfaludy Társaságnak, a Petőfi Társaságnak és a Vörösmarty Akadémiának, ahol először alelnök, majd elnök lett.

Olyan művek köthetők hozzá, mint a Levelek Iris koszorújából vagy A gólyakalifa. Ő fordította le Dante Isteni színjáték című költeményét, mely után az olasz állam odaadományozta neki a San Remo-díjat.

1924-ben az esztergomi Előhegyen vett nyaralót, ahova haláláig eljárt. 1938-ban gégeműtéten esett át, ami után megnémult. Ebben az évben jelent meg a Jónás könyve.

Az ő emlékének tiszteletére helyeztek el koszorúkat iskolánk diákönkormányzatának vezetői:
Horváth Milán, Kersák Viktória, Schmelmer Károly Patrik és Knoch Dorottya.

Galéria megtekintése