Szomorú, de olyan ritka manapság, hogy a gyerekek fára másznak, bunkit építenek, csatangolnak a réten, bújócskáznak az erdőben, tutajt eregetnek a patak vízében… Vajon visszatalálhatunk még a természethez? Vajon felnőhet egy olyan generáció, amelyik visszavezet bennünket a vadonba, és nem megvédeni kénytelen tőlünk: emberektől a természetet, hanem együtt szeretne élni vele és szövetségre lépni? Keressük a válaszokat, keressük a megoldást: kicsiben és nagyban.

A Talpalatnyi Föld tehetséggondozó program ehhez nyújt segítséget egy tanéven át. Sok-sok babitsos gimnazista csatlakozott a programhoz, melyet Tarnai Dóra tanárnő koordinál. Az ő szervező munkájának köszönhetően valósult meg március 28-30-ig a Tisza tó kirándulás, melynek keretein belül iskolánk 15 diákja és 3 tanára látogatott el a Kiskörei víztározóhoz és a hallépcsőhöz, a Hortobágyi Halas tavakhoz, a Hortobágyi Nemzeti park interaktív kiállítására, a Tiszavirág Ártéri Sétaútra és a Poroszlói Ökocentrumba…

Persze ezek a „helyek”, „adatok”, ha úgy tetszik „eredmények” vajmi keveset árulnak el az élményről. Három nap víz, nádas és vízi madarak; három nap tisztelet, alázat és csodálat; három nap természet, fák, növények és rengeteg állat, és a megdöbbentő felismerés: csodálkozunk, „hogy vannak, akik szabad akaratukból laknak olyan helyen, ahol nem látni mást, csak aszfaltot és házakat…” (Frederik Backman) Holott mi magunk is olyan helyről jöttünk! És oda kell, hogy visszatérjünk… A városi gyerek, a városi felnőtt megtanulta ebben a 3 napban a víz hatalmát és azt, hogy a folyószabályozáshoz és a természet erejének kiaknázásához mélységesen tisztelni és ismerni kell a természet törvényeit.

Személyes élményként tapasztalták meg, milyen nagy a felelősségük a hazai állatvilág megőrzésében, és ehhez bizony nem elég egy kevéske felszínes ismeret: mély tudás és tapasztalat szükséges ahhoz, hogy szakemberek felelősen tudjanak dolgozni a természetért - a természettel. Simogattak tündéri kisállatokat és az Apraja Farmja Parasztudvarban Sarudon meghallgatták a történetet, miként győzhet le egy birka 3 tapasztalt lovászt…

Majd visszatértek - visszatértünk a városba! De azt gondolom, a kis lépések indíthatják el a világot mozgató folyamatokat. Ha ezután a csodás kaland után mi, akik részt vettünk benne, kevesebb eldobott műanyag palack mellett megyünk el tétlenül kirándulás közben, és nyitott szemmel és füllel figyeljük a csiripelő madarakat; ha nem taposunk többé el egy rovart sem - csak mert nem ismerjük, és félünk tőle- ; ha kicsit kevesebbet utazunk külföldre és keressük a szépet és a csodát a közvetlen környezetünkben; ha nem eszünk minden nap húst, mert tudjuk mekkora értéke van minden állat életének; már tettünk valamit a Földért. A talpalatnyi földért, amit kölcsön kaptunk, amiért felelősek vagyunk, amit tovább kell örökítenünk emberek, állatok és növények további generációinak!

A programot a Nemzeti Tehetségprogram és a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatta.