Jaszenovics Sándor beszámolója:
Az Europass Teacher Academy szervezésében Berlinben, Erasmus+ támogatásával a „There is an App for it. The best digital tools for learning and teaching „ című továbbképzésen vettem részt. A nemzetközi csoport észt, lengyel, spanyol és bolgár tanárokból állt. A tanfolyam során minden résztvevő bemutatta iskoláját és országának oktatási rendszerét. Tanulságos volt látni, hogy a különböző országokban milyen kompetenciákra és készségekre helyezik a hangsúlyt. Sokat tanultam az észt kolléganőtől, akinek az iskolájában egy egész éves felkészülés után a diákok egy nyelvi hetet szerveznek, mely során minden osztály különböző programokat szervez meg.
A továbbképzés elméleti részében részletesen elemeztük a 21. századi készségek fontosságát és azok kapcsolatát a digitális kompetenciával. Különösen tanulságos volt hallgatni azt, hogy a nemzetközi részvevők hogyan és milyen eszközökkel tanítottak a pandémia alatt és hogyan folytatják a következő tanévet. A beszélgetés során megismerhettük azokat a platformokat, digitális osztálytermeket, melyek az elmúlt hónapokban a különböző országokban a tanítás és tanulás folyt. Téma volt az is, hogy minden tanuló különböző módszerekkel tud készségeket és kompetenciákat elsajátítani. A digitális eszközök alkalmazása során tehát minden tanuló megtalálhatja magának a leghatékonyabb eszközt. Ehhez az szükséges, hogy a tanár megfelelő eszköztárral rendelkezzen. Ehhez nagy mértékben hozzájárult a képzés. Elsősorban kevésbé ismert kvíz készítő digitális eszközöket ismertünk meg, melyek különböző vizuális hatásokkal motiválhatják a tanulókat. Minden eszköz a BYOD elv mentén alkalmazható, vagyis a tanulók saját eszközüket használhatják a feladatok megoldása során. Megismerkedhettünk a játkosítás alapjaival is és megtanultuk, hogy készítsünk például a Decktoys eszközzel virtuális szabaduló szobát. A kiterjesztett valóság alkalmazása különösen érdekes téma volt. A Metaverse eszközzel három dimenzionális kvízjátékokat készítettünk. A BBC Visualizations mobilalkamazás segítségével pedig saját szobánkba hozhattuk a világ több száz múzeumnak kiállítását és közelebbről megvizsgálhatjuk a kiállított tárgyakat. A kurzusvezető bemutatott több olyan digitális eszközt melyek segítségével interaktív videó alapú feladatokat készíthetünk.
A továbbképzés során természetesen lehetőségünk nyílt megismerni Berlin nevezetességeit egy városnéző túra során. A szombati napon pedig Potsdamba utaztunk ahol egy idegenvezető mutatta be a San Sauci Palotát, Nagy Frigyes titkairól hallottunk sok érdekességet és a Potsdami Konferencia termébe is beléphettünk.
Összeségében sok új élménnyel gazdagodtam, melyeket a nyelvoktatásom során jól tudok kamatoztatni. Különösen fontos volt számomra, hogy nemzetközi környezetben különböző perspektívákat ismerhettem meg.
A projektet az Európai Bizottság támogatta. A kiadványban (honlapon) megjelentek nem szükségszerűen tükrözik az Európai Bizottság nézeteit.