Iskolánk közös pályázatának keretein belül 2021. júliusában részt vehettem egy Erasmus+ kurzuson, melyet egy spanyol szervezet tartott meg Reykjavíkban.

A kurzus a módszertani megújulást hivatott elősegíteni, témái a mindfulness, a relaxáció és az élménypedagógia voltak. A csoportom tagjaival és a párhuzamos képzések résztvevőivel számos módon nyílt alkalmunk tapasztalatot cserélni. A legtöbb résztvevő Spanyolországból érkezett, de jöttek még Portugáliából, Görögországból, Olaszországból, Franciaországból, Németországból, Lengyelországból, Horvátországból, Szlovéniából, Bulgáriából, Romániából, Észtországból és Magyarországról is. Nagyszerű élmény volt ilyen változatos kulturális és szakmai háttérrel rendelkező emberekkel megismerkedni. A reggeltől kora délutánig tartó oktatás után igyekeztünk megismerni Izland természeti szépségeit és Reykjavík látnivalóit. Fejet hajtottunk az elemi erők előtt a Gullfosst (“arany vízesést”), és a bazaltoszlopokkal tűzdelt Reynisfjarát ostromló óceánt látva. Feledhetetlen élmény marad a fürdés a melegvízű Varmá folyóban, a Sólheimajökull gleccser megmászása és a Kék Lagúna opálkék gyógyvize.

A Thingvellir Nemzeti Parkban megcsodáltuk a világ legöregebb országgyűlésének festői helyszínét, majd átsétáltunk a Közép-Atlanti hátság hasadékvölgyén, ahol az amerikai és eurázsiai tektonikai lemezek találkoznak. Szemtanúi voltunk az eredeti Geysir mellett fekvő Strokkur gejzír kitöréseinek és a lundák kedvesen összerendezetlen szárnyalásának. Összebarátkoztunk a szelíd izlandi lóval, melynek genetikai állománya azonos a vikingkori lovakéval, és a Rauðhólar vörös pszeudokráterei között próbára tettük magunkat a vágtához hasonlító, de különlegesen lágy jármód, a tölt során. Lenyűgöző volt megtudni, hogy az alig 360 000 fős Izland nyolc egyetemet tart fenn, amelyek mindegyikén tandíjmentesen lehet tanulni. Az egyetemet egy hároméves középiskola előzi meg, amelyet érettségivel lehet zárni. Négyféle középiskola létezik Izlandon, ezek a szakmai és elméleti tárgyak száma szerint különböznek. Általános iskolába elsőtől tizedik osztályig járnak a gyerekek, ennek megfelelő a tankötelezettség is, mely 6-tól 16 éves korig tart. Az általános iskolák felét kevesebb mint 100 tanuló látogatja. Kötelező nyelv a dán és az angol.

Az izlandiak sokáig a túlélésért küzdöttek, melyet a hideg, a természeti katasztrófák, járványok, éhínség, rablótámadások és a norvég illetve dán uralom nehezített meg. A gazdasági fejlődés a második világháború során, az angol és amerikai csapatok partraszállásával indult el, azóta Izlandon a skandináv jóléti modell érvényesül: rendkívül erős a gazdasági, demokratikus és társadalmi stabilitás. A népesség ma már folyamatosan növekszik. Megtudtuk, hogy a világ első köztársasági elnökét Izlandon választották 1980-ban, és hogy Európa legfiatalabb női kormányfője az izlandi miniszterelnök, Katrín Jakobsdóttir. Az országgyűlési képviselők közel fele nő, mellyel Izland a világelsők közé tartozik. Az izlandi emberek büszkék ősi nyelvükre, különleges természeti adottságaikra és az egyenlőség, sokféleség és elfogadás értékeire.

A projektet az Európai Bizottság támogatta. A kiadványban (honlapon) megjelentek nem szükségszerűen tükrözik az Európai Bizottság nézeteit.